Happy "Turkey" Day or Happy Thanksgiving?

 "Thanksgiving Day"

czyli Amerykańskie Święto Dziękczynienia


Hello again Anglomaniacs! :)
Wiele ze świąt anglojęzycznego świata przeniknęło do naszej kultury. Wciąż jednak dość obcym dla nas tematem pozostaje  Thanksgiving Day, czyli Święto Dziękczynienia. Warto poznać je bliżej zwłaszcza dlatego, że to najbardziej amerykańskie ze świąt, które jest wyjątkowo celebrowane i wiąże się z wieloma ciekawymi tradycjami. Dziś przybliżamy Wam historię tego święta oraz związane z nim tradycje :) 

Historia Święta Dziękczynienia sięga czasów kolonialnych, a konkretnie 1620 r., gdy na amerykańskiej ziemi pojawili się pierwsi osadnicy z Europy - (podobno przybyli oni na statku o nazwie Mayflower). Zamieszkali oni w Plymouth, a rok po swoim przybyciu zorganizowali wielką ucztę, która miała formę dożynek – była podziękowaniem za obfite plony i udane zbiory. W świętowaniu brała udział także grupa rdzennych mieszkańców Ameryki (Native Americans) - Indianie (szczególnie jeden z nich o imieniu Squanto). W ten sposób Thanksgiving stało się symbolem braterstwa, jedności oraz wdzięczności Bogu za opiekę i dary. Obejrzyjcie krótki filmik, w którym opowiedziana została historia powstania pierwszego Dnia Dziękczynienia :)


Świętem narodowym Thanksgiving Day obwołał dopiero prezydent Abraham Lincoln w 1863 r.
, a konkretną datę wyznaczył Franklin Delano Roosevelt. Dzień Dziękczynienia obchodzony jest zawsze w czwarty czwartek listopada. Dzisiaj jest to jeden z ważniejszych dni w kalendarzu każdego Amerykanina.

Traditions - 

tradycje związane ze Świętem Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia jest w USA ważniejsze niż Boże Narodzenie. Towarzyszą mu staranne przygotowania, serwowane są specjalne potrawy, a sam dzień jest pretekstem do tego, by odwiedzić rodzinę i spotkać się z przyjaciółmi - wiele osób przemierza długą drogę (np. samolotem z jednego końca kraju na drugi - często lot trwa cały dzień lub noc), by dotrzeć w ten dzień do swoich najbliższych 


Łamanie kostki życzeń

Dwie osoby wspólnie łamią kostkę (wishbone), a temu kto dostanie większą część, spełni się życzenie. Kość o której mowa, nazywana potocznie w Stanach Zjednoczonych wishbone, to dokładnie widełki u ptaków (furcula).

to break the wishbone – łamać kostkę życzeń

to crack the turkey wishbone – łamać kostkę życzeń        


Macy’s Thanksgiving Day Parade

Sklep Macy’s co roku organizuje ogromną paradę w Nowym Jorku. Miliony amerykanów oglądają transmisję tej parady w telewizji – jest to największa parada w Stanach Zjednoczonych. Ta tradycja rozpoczęła się w 1924 roku, kiedy to podobno zwierzęta z zoo przeprowadzono ulicami Nowego Jorku. Wówczas na paradę przyszło ponad dwa miliony osób. Już trzy lata później, żywe zwierzęta zastąpiono udekorowanymi platformami (floats).

Ułaskawienie indyka

Co roku prezydent Stanów Zjednoczonych ułaskawia jednego indyka, który nie zostanie zjedzony i resztę swoich dni spędzi spokojnie na farmie. W 1863 roku prezydent Lincoln za namową syna zamiast zjeść indyka, zaadoptował go. Jednak musiało minąć ponad 100 lat, gdyż dopiero John F. Kennedy pierwszy raz oficjalnie ułaskawił indyka.

Więcej o tradycjach i obchodach Święta Dziękczynienia znajdziecie w filmiku poniżej :) 



Thanksgiving: food (jedzenie)

Na stole podczas Święta Dziękczynienia nie może zabraknąć indyka. Warto zaznaczyć, że podczas pierwszego Thanksgiving w 1621 roku, nie było indyka. Prawdopodobnie serwowano wówczas inny rodzaj drobiu (poultry). Co ciekawe, z pewnością serwowano wówczas homara (lobster) z Oceanu Atlantyckiego.

Obecnie, na każdym stole musi znaleźć się indyk podczas Święta Dziękczynienia. Do nadziewanego indyka (stuffed turkey), podawanych jest szereg dodatków takich jak sos żurawinowy (cranberry sauce). Żurawina rośnie na terenie Stanów Zjednoczonych, więc z pewnością była dostępna nawet w 1621 roku. Pamiętajmy jednak, że głównym składnikiem sosu żurawinowego jest cukier, który w tamtych czasach był bardzo drogi. Typowy obiad na Święto Dziękczynienia składa się również z puree ziemniaczanego (mashed potatoes), kukurydzy (corn), batatów (sweet potatoes) oraz ciasta z dyni (pumpkin pie).


Święto Dziękczynienia – przydatne słówka po angielsku

Święto Dziękczynienia nie jest szczególnie popularne w Polsce, co wynika przede wszystkim z braku historycznego odniesienia. Niemniej jednak czwarty czwartek listopada wiąże się z ciekawymi i wartymi poznania tradycjami. Aby lepiej zrozumieć charakter obchodów, w tym symbole, potrawy i zwyczaje Święta Dziękczynienia, dobrze znać kilka zwrotów. Przedstawiamy listę słówek związanych z Thanksgiving Day:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

St. Patricks Day!

Remember, remember, the 5th of November....

Halloween came and go! :)