Presidential election in the USA - czyli o co tak naprawdę chodzi w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych :)

 Hello! :)

Donald Trump czy Joe Biden? - słyszymy o nich w telewizyjnych wiadomościach, obserwujemy na internetowych stronach gazet, ale o co tak naprawdę chodzi? Jakie poglądy polityczne ma Donald Trump, a za czym opowiada się Joe Biden? Jak wyglądają wybory w Stanach Zjednoczonych Ameryki i czy różnią się od tych, które przeprowadzane są w Polsce? Spróbujemy to "rozgryźć" w tym poście :)

Ostatni miesiąc był bardzo ważnym i intensywnym czasem dla wszystkich mieszkańców Stanów Zjednoczonych, ale i dla pozostałych obywateli świata (w końcu również i Polska współpracuje z tym potężnym gospodarczo krajem) - wybory prezydenckie w Ameryce śledzą media na całym świecie, również i u nas w Polsce. W tym roku rywalizowali ze sobą obecny prezydent Donald Trump (przedstawiciel Partii Republikańskiej) oraz Joe Biden (przedstawiciel Partii Demokratycznej) - ten drugi, jak dowiadujemy się z mediów - uzyskał większe poparcie i wygrał tegoroczne wybory. 

Jednak o co tak naprawdę chodzi w tych całych wyborach? Warto zacząć od poznania historii rozwijającej się w Stanach Zjednoczonych demokracji - obejrzyjcie poniższy filmik i poznajcie losy formowania się demokracji w USA :)


Na wstępie trzeba przypomnieć, że dokładna nazwa USA brzmi „Zjednoczone Państwa Ameryki Północnej”, co jednoznacznie potwierdza Deklaracja Niepodległości z 4 lipca 1776 roku. Po prostu, każdy stan w USA to w istocie małe państwo –  istnieje tam federalny system rządów, gdzie podmiotami są niezależne od siebie stany, a ich partnerem w rządzeniu jest władza federalna. Występuje tutaj klasyczny trójpodział władzy, gdzie władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu. Władzę wykonawczą sprawuje prezydent, a najwyższym organem sprawującym pieczę nad organizacją sadownictwa jest federalny Sąd Najwyższy powołany na mocy Konstytucji.

Prezydent w USA wybierany przez elektorów nie obywateli
Co cztery lata w pierwszy wtorek listopada po pierwszym poniedziałku, odbywają się wybory prezydenckie. Wyborcy w głosowaniu formalnie wybierają kolegium elektorskie składające się z 538 członków. Każdy stan wybiera tylu elektorów, ilu ma przedstawicieli w Kongresie. Ponadto trzech elektorów ma Dystrykt Kolumbii (nazywany też Waszyngton D.C.), czyli rządowe centrum w Waszyngtonie. Podział mandatów elektorskich pomiędzy partie polityczne dokonuje się według zasady – „zwycięzca bierze wszystko”. Do wygranej wymagana jest połowa głosów elektorskich, czyli dwieście siedemdziesiąt. Wprawdzie elektorzy z góry deklarują na którego z kandydatów oddadzą głos – to jednak jest to tylko deklaracja i w dwudziestu sześciu stanach nie ma żadnych przepisów prawnych, które nakazywałyby elektorom głosować zgodnie z wynikiem wyborów. 

Kto może zostać prezydentem i jak zgłasza chęć wzięcia udział w wyborach?
Zgłoszony kandydat na prezydenta musi być urodzony w USA, mieć ukończone trzydzieści pięć lat, z tego co najmniej czternaście przybywać w Stanach Zjednoczonych. Początkiem drogi do Białego Domu jest rozpoczęcie kariery politycznej od lokalnego działacza, gdzie z czasem nabywa się doświadczenie i popularność w swoim okręgu wyborczym – uzyskując na przykład mandat radnego, burmistrza, gubernatora, kongresmena czy senatora.

Lokatorzy Białego Domu tradycyjnie zgłaszają swoją kandydaturę kilkanaście miesięcy przed wyborami. Natomiast ewentualni pretendenci wyrażają chęć kandydowania nawet dwa lata przed decydującym głosowaniem – rywalizując najpierw w tak zwanych prawyborach wewnątrzpartyjnych. 
 
Obejrzyjcie filmik poniżej, w którym prezenter opisuje, jak wyglądają wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych krok po kroku :)


Dwie rywalizujące ze sobą partie polityczne
Dwie główne, rywalizujące ze sobą partie to Partia Republikańska oraz Partia Demokratyczna - za czym opowiadają się te partie - prezentuje po krótce grafika zamieszczona poniżej :)


Ogólnokrajowe konwencje „Demokratów” i „Republikanów”, na których ogłasza się kandydata do listopadowych wyborów prezydenckich, odbywają się raz na cztery lata. Zgodnie z niepisaną tradycją, jako pierwsza konwencję organizuje partia, która chce odbić Biały Dom rywalom. Sama zaś konwencja służy przede wszystkim do zaprezentowania kandydata, linii programowej i ogólnemu wyrażeniu entuzjazmu. Finałowy etap kampanii rozpoczyna się w ostatni poniedziałek września, kiedy w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest „Święto Pracy”. Niektórzy mawiają, że tak naprawdę to ten kampanijny serial następuje trochę później – w momencie gdy kończy się sezon baseballowy i Amerykanie zaczynają na serio mówić tylko o polityce. W tym czasie organizowane są debaty prezydenckie, spotkania telewizyjne itd. I tak to wszystko trwa do „Wielkiego wtorku”, a więc dnia w którym odbywają się wybory prezydenckie.

Kiedy wiadomo kto przejmuje fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych?
Wybrani elektorzy zbierają się w siedzibie władz stanowych w pierwszy poniedziałek po drugiej środzie grudnia i tam imiennie oddają swoje głosy. Są one następnie przesyłane przewodniczącemu Senatu, który 6 stycznia następnego roku – oficjalne liczy głosy w obecności przedstawicieli obu izb Kongresu. Jest to jednak czynność czysto techniczna, gdyż zwycięzca jest znany zazwyczaj już w dniu wyboru elektorów. Osoba, która zdobędzie więcej niż połowę głosów, zostaje prezydentem. Tym samym można rozpocząć przygotowania do zaprzysiężenia nowego prezydenta na czteroletnią kadencję, które odbywa się 20 stycznia o godzinie 12:00.

Czy teraz wiecie już trochę więcej o demokracji i wyborach w Stanach Zjednoczonych Ameryki? Mamy nadzieję, że tak :) Jak zawsze pozdrawiamy i zachęcamy do śledzenia naszych kolejnych postów! Greeings form Anglomaniacs of 5a!




żródło: https://histmag.org/System-polityczny-USA-20985/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

St. Patricks Day!

Remember, remember, the 5th of November....

Halloween came and go! :)