School System in the USA

Hello Anglomaniacs! :)

Witajcie po długim czasie nieobecności. Wracam z całą seria nowych postów specjalnie dla Was - miłośników języka angielskiego!

Dziś wprowadzimy Was w tematy szkolne, a ściślej mówiąc pokażemy jak wygląda system szkolnictwa w Stanach Zjednoczonych, a uwierzcie nam różnic jest sporo ;) 

Szkolnictwo w Stanach Zjednoczonych obejmuje trzy poziomy: podstawowy (elementary), średni (secondary) i wyższy (postsecondary). Poziom podstawowy obejmuje 6-8 letnie kształcenie najmłodszych w szkołach podstawowych. Kolejnym etapem jest odpowiednik polskiego liceum w USA - High School. Edukacja na etapie secondary kończy się na poziomie 12-stej klasy (zazwyczaj w 17-18 roku życia) i jest ona poświadczona dyplomem ukończenia szkoły średniej (High School Diploma). Następnie absolwenci amerykańskich wyborów stają przed koniecznością wyboru jednej z wielu możliwych dróg dalszego kształcenia. Instytucje naukowe, które odpowiadają za szkolnictwo wyższe w Stanach Zjednoczonych, dzieli się na studia I stopnia (undergraduate) oraz studia II i III stopnia (graduate).





Absolwenci liceów w zależności od zainteresowań i przyszłych planów zawodowych mogą wybrać następujące instytucji naukowych, które oferują studia I stopnia, czyli odpowiednik europejskiego licencjatu.

1. College

Najbardziej popularny typ uczelni w Stanach, który oferujące 4-letnie studia I stopnia kończące się dyplomem Bachelor z dziedziny nauk humanistycznych (Liberal Arts, stopień B.A.) lub nauk ścisłych (Science, stopień B.S.). W praktyce College funkcjonują zarówno jako samodzielne uczelnie, jak i części uniwersytetów. Liberal Arts College oferują ogólne wykształcenie uniwersyteckie, obejmujące nauki przyrodnicze, społeczne i studia humanistyczne.

2. Community College, Junior College

Community i Junior College to szkoły pomaturalne, które oferują dwuletni program studiów. Uczniowie mają możliwość grup przedmiotów o praktycznym charakterze zawodowym albo teoretycznym akademickim. Absolwenci mają tytuł Associate in Arts (A.A.) bądź Associate in Sciences (A.S.) i mogą kontynuować naukę na czteroletnich uczelniach.

3. Technical Institute

Technical institutes to praktyczne szkoły zawodowe, które w zależności od stanu i docelowego kierunku mogą trwać od roku do trzech lat. Mają one na celu przede wszystkim przygotowanie do opanowania kluczowych umiejętności zawodowych i szybkiego wejścia na rynek pracy.

W ramach studiów II i III stopnia studenci mogą zdobyć kolejne tytuły. Tytuł Masters odpowiada naszemu tytułowi magistra, a Doctorate to odpowiednik polskiego tytułu doktora. Studia magisterskie trwają zazwyczaj od roku do trzech lat. Niemal każda amerykańska uczelnia, zarówno publiczna, jak i prywatna, oferuje różnorodne programy magisterskie, takie jak np.: Masters of Arts, Masters of Science czy popularny Masters of Business Adminstration (MBA).

Aby zobaczyć jak wygląda typowa Amerykańska szkoła obejrzyjcie dwa poniższe filmiki :) 

tutaj filmik po angielsku prezentujący typowy dzień w amerykańskiej szkole podstawowej

a tutaj film Polki, która mieszka w USA i uczęszczała tam do szkoły 🙂



Filmik z relacją kolejnej Polski uczącej się w amerykańskiej szkole średniej 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

St. Patricks Day!

Remember, remember, the 5th of November....

Halloween came and go! :)